OVANLIGT HERRFICKUR, Jonas Cederlund Stockholm 1799-1825 Slaet boett i 18K guld med raefflad kant,

OVANLIGT HERRFICKUR, Jonas Cederlund Stockholm 1799-1825 Slät boett i 18K guld med räfflad kant, vit urtavla med arabiska siffror och små 15-60 samt 1-31 för dagar. Förgyllt verk No 74, genombruten oroklove märkt med monogram JC samt gravyr Jon Cederlund Stockholm. Spindelgång. Boetten stämplad JG (J.Guttentag) Stockholm 1817 samt ristad gravyr i boetten N941/A. N4-o59/A. CGJ A 11/9 1819 och B7927.P. 24028 6287L. och (möjligen senare gravyr) Chr. Jensen. Diameter 58 mm. Urtavlan retuscherad runt nyckelhålet samt närliggande siffror. Auktionshuset ansvarar ej för urverkets funktion. Historik: Jonas Cederlund (1768-1857). Burskap som urfabrikör i Stockholm 1799, hovurmakare. 1820 endast en arbetare i verkstaden. Boettmakare J. Guttentag, verksam 1812-1818, var ej medlem i ämbetet men fick 22.7.1812 Kmk tillstånd att tillverka boetter. Litteratur: Urmakare och klockor i Sverige och Finland, Norstedts, s 227.