PERSONMEDALJER / MEDALS .Banér, Johan (1596-1641)
PERSONMEDALJER / MEDALS .
Banér, Johan (1596-1641). Fältmarskalk, generalguvernör över Pommern. Av J. Blum. Förgyllt silver. Hy I:23:1. Jungk 23. 37,99 g. R. Uppgraverad. Hack. Tooled. Pecks.
Under 1500-talet lät kungamakten framställa medaljer i blygsam omfattning; samtliga regenters medaljer före Gustav II Adolf är rariteter. Gustav Adolfs uppträdande på - och stora framgångar i - Europas då stora konflikt, det så kallade trettioåriga kriget, innebar ett mycket stort uppsving för medaljutgivandet. Även om det gick trögt i början, insåg efterhand den allt mera inflytelserika adeln i Sverige värdet av att manifestera sig själv via medaljkonsten. Före 1600-talets mitt är emellertid personmedaljer ytterst ovanliga; medaljen över Johan Banér är en av de få bevarade.
Grade: 1/1+ (F/VF)
SWEDEN
- The cost is converted to USD at the rate of 1 SEK = 0.0972379559 USD on 2023-04-28.
Lot number