1773. Carlos III. Madrid. PJ. 8 escudos. (AC. 1958) (Cal. Onza 722

1773. Carlos III. Madrid. PJ. 8 escudos. (AC. 1958) (Cal. Onza 722 var). Dot between the assayers. Ding. Very beautiful patina. Scarce. 26,98 g MBC+/EBC-.

Estimate: 1800 EUR